Okrepimo svojo voljo in izpustimo čustveno navlako
Jesen je letni čas pljuč in debelega črevesa, katerih funkcija, med ostalim, je izmenjava in komunikacija med našim notranjim svetom (mikrokozmosom) in zunanjostjo (makrokozmosom), predvsem v smislu zadrževanja tistih vsebin, ki jih potrebujemo (kisik, energijo, čustva, hrano oz. vsa "hranila") ter izločanju vsega tistega, česar ne potrebujemo ali nam škodi, kot so strupi, odpadne snovi in negativna čustva.
V psihološkem smislu nam ta proces izmenjave omogoča, da ponotranjimo za nas pomembne izkušnje ter iz svojega življenja izpustimo vse, kar je odveč in nam ne služi več. Če nam opuščanje nekoristnih in škodljivih situacij, oseb in stvari povzroča težave in tega ne zmoremo storiti, bo to storilo naše telo samo, kar se lahko pokaže v obliki zaprtja ali drugih težav, ki so povezane z debelim črevesom oz. s prehladnimi simptomi (izločanje sluzi, kašelj itd.).
Jesen je tudi letni čas kože, ki je naš organ stika, hkrati pa tudi fizična pregrada med našo notranjostjo in zunanjostjo. Koža je neločljivo povezana z našim centralnim živčnim sistemom, zato se lahko v jeseni na koži pojavijo razne spremembe, katerih vzroki so pogosto psihične narave. V skladu z Novo germansko medicino, se naša koža odziva na stik, dotik oziroma ločitev, kar pomeni, da se koža "aktivira" ko doživljamo neželen stik (s situacijo, osebo, klimatskimi pogoji…) ali neželeno ločitev.
Tako kot kitajska medicina jesen povezuje s transformacijo in z obratom energije od zunaj navznoter, je tudi z antropozofskega vidika jesen čas prebujenja, ko se krepi naša sposobnost ustvarjanja in načrtovanja. Jesensko podnebje v človeku spodbuja željo po delovanju ter po udejanjanju svojih misli in želja, saj so v tem letnem času aktivne kozmične energije, ki v človeku spodbujajo dejanja, svobodno voljo, pogum za odločanje, moč za realizacijo, a tudi za opuščanje, izpuščanje ter odpuščanje.
Opuščanje ali izpuščanje odnosov, stvari in situacij, ki so za nas nekoristne, škodljive in ne podpirajo našega razvoja, marsikomu predstavlja veliko težavo. Oklepanje starega in nekoristnega, neplodno razmišljanje in premlevanje preteklih situacij, avtomatsko ponavljanje nekoristnih dejanj in navad (kajenje, pitje alkohola, odlašanje…) niso odraz ali rezultat našega svobodnega mišljenja in odločanja ter nam dobesedno onemogočajo, da bi kvalitetno živeli svoje življenje tukaj in zdaj.
Zdaj je pravi čas, da se od zunanjosti preusmerimo k notranjosti in se s pomočjo svoje volje posvetimo uresničevanju osebnih ciljev, saj je prav jesen najugodnejše obdobje za krepitev moči volje, ki, kot smo pisali spomladi, domuje v naših jetrih.
Tako kot poznamo vaje za krepitev telesa, obstajajo tudi vaje za krepitev volje, zato naj vam predstavim vsaj nekaj enostavnih. Za krepitev volje je koristno v svoj vsakdan vključiti majhna odrekanja, kot na primer odločitev kadilca, da bo pokadil le eno cigareto na uro, ali pa odločitev, da ob obroku ne bomo več spili kozarca vina, ali odločitev, da opravkov ne bomo več odlašali na kasnejši čas, temveč se jih bomo lotili takoj. Karkoli se odločite izboljšati, če boste vajo uspeli izvajati 28 dni, vam bo prešla v navado in s tem prekrila star, škodljiv vzorec. Še ena zanimiva vaja za krepitev volje je ta, da vsak da ob isti uri napravimo eno nesmiselno dejanje, kot na primer, da vsak dan ob 9h odpremo in zapremo okno. Zanimivo, ali ne? Nič nas ne stane poskusiti.
Romina Salvi